Ak máte pocit, že na vás niečo lezie, nemusíte okamžite utekať k lekárovi. Pri prvých príznakoch chrípky a nádchy si dokážete pomôcť aj doma. Dôležité je v prvom rade ochorenie poriadne vyležať. Pomôcť môžu aj tieto prírodné recepty.
- Čaj z majoránky
Uvarte si čaj z 3-4 lyžičiek majoránky, ktorú necháte lúhovať 20 minút. Čaj pite ešte horúci a pridať môžete aj med. Ako takýto čaj pôsobí? Po niekoľkých minútach od vypitia by ste sa mali začať potiť. Zároveň pomáha uvoľniť dutiny a dýchacie cesty.
- Sila chrenu
Chren môžete pri liečbe chrípky a nádchy využiť viacerými spôsobmi. Koreň nastrúhajte a zmiešajte s medom v rovnakom pomere. Tento liek užívajte po lyžičkách viackrát denne. Veľmi účinné sú aj chrenové obklady. Ak máte upchaté dutiny a plný nos, nastrúhaný chren si položte na čelo a ku koreňu nosa. Obklad nechajte pôsobiť 30 minút. Pozor! Ak máte veľmi citlivú pleť, obklady radšej vynechajte.
- Účinný cesnak a cibuľa
Tie by vám pri liečbe chrípky a nádchy doma určite nemali chýbať. Cesnak môžete žuť len tak, po strúčikoch. Podporuje potenie a uľahčuje vykašliavanie. Z cibule si spravte odvar alebo cibuľový med. Odvar pripravíte jednoducho, povarením cibule v ½ šálke vody. Pite ho horúci. Cibuľový med je výluh, ktorý vznikne tak, že kolieska cibule zalejete medom a necháte odstáť v chladničke cca deň. Výluh jedzte po lyžičkách viackrát denne.
- Boj s horúčkou
Chrípku a nachladnutie často sprevádza aj zvýšená teplota. Vtedy pomôžu klasické studené zábaly. Naše staré mamy však s horúčkou bojovali aj pomocou tvarohových obkladov. Tvaroh by ste mali prikladať na chodidlá a na čelo. Pomôže tiež octový zábal nôh.
- Borovicový kúpeľ
Pri chorobe by mala byť teplota vody v kúpeli medzi 18-210C. Do vody pridajte 10 kvapiek borovicového éterického oleja. Takýto kúpeľ pomáha utíšiť kašeľ a zároveň podporí vykašliavanie hlienu.
Nezabúdajte, že počas ochorenia je nevyhnutný dostatočný príjem tekutín. Telo by ste tiež mali zásobovať vitamínmi. Jedzte teda veľa ovocia a zeleniny. Ak vám nechutí jesť, dopriať by ste si mali aspoň tradičný slepačí vývar. Samozrejme, všetky vyššie spomenuté rady je vhodné aplikovať len vtedy, ak je priebeh ochorenia ľahký, respektíve bežný. V prípade akýchkoľvek komplikácií určite navštívte lekára, ktorý vám nasadí vhodnú liečbu.
Autor: https://www.najlekaren.eu