Aké sú chirurgické riziká pri umiestnení zubného implantátu?

Zubné implantáty zlepšujú kvalitu a komfort života pacienta nielen po estetickej stránke. Implantáty zlepšujú výslovnosť, reč a prijímanie potravy, takže pacienti sa nemusia obávať ani tvrdšej potravy. V našej stomatologickej ambulancii sa zameriavame v oblasti chirurgie – implantológie na techniku tzv. jemnej chirurgie. Táto chirurgická technika nevyžaduje použitie skalpela a následné šitie rany, ako je tomu pri klasickej chirurgickej metóde zavádzania implantátov. Doba trvania zákroku je kratšia ako pri tradičnej metóde a aj prípadné bolesti a opuchy sú menšie, keďže zákrok nie je tak rozsiahly.

Chirurgický zákrok pri zavedení zubného implantátu nepredstavuje riziko ani vo vyššom veku, osteoporóze či cukrovke, pokiaľ máme ochorenie pod kontrolou. Technika jemnej chirurgie je veľmi šetrná a pacientom nevyvoláva taký strach ako klasický chirurgický zákrok, čím sa eliminuje stres pacienta pred zákrokom. Napriek dodržaniu všetkých pravidiel pri zavedení zubného implantátu existuje riziko neprihojenia a vylúčenia už vhojeného implantátu.

Toto riziko môže súvisieť s celkovým zdravotným stavom pacienta, stavom imunitného systému a genetickými predispozíciami pacienta. Zásadný vplyv na neprihojenie implantátu má nedodržanie pravidiel stanovených lekárom. Po zákroku by mal pacient obmedziť fajčenie, dodržiavať správnu ústnu hygienu a vykonávať pravidelnú poimplantačnú starostlivosť u zubného lekára. Pri dodržaní všetkých pokynov implantológa vám zubný implantát môže vydržať aj celý život.

Zubné implantátyzubného implantátuzubný implantát