Niektorí podnikatelia si optimalizáciu a šetrenie doniesli z ekonomickej krízy, iní pochopili, že je to pre nich skvelá cesta ako maximalizovať svoje zisky. Každý má inú metódu, jeden sa rozhodol kupovať iba recyklovaný kancelársky papier, druhý optimalizuje počet zamestnancov a tretiemu najviac vyhovuje offshore firma. Práve o tomto spôsobe sa nedávno na svojom Facebooku vyjadril Patrik Tkáč, jeden z najbohatších Slovákov, že ten, kto sa chystá mať tržby vyššie ako 280-tisíc € a nepodniká cez offshore či onshore firmy, okráda svoju rodinu. Čo sú to vlastne tie offshore a onshore firmy a aký je medzi nimi rozdiel?
Offshore firmy a ich výhody
Offshore firmy sa prezývajú aj daňové raje a už tento názov napovedá, že krajiny, v ktorých budú takéto spoločnosti založené, nebudú mať štandardný daňový systém. Tieto krajiny majú nulové alebo takmer nulové zaťaženie, takže podnikatelia sú oslobodení od platenia daní. Medzi najobľúbenejšie destinácie patria offshore spoločnosti na Seychelách, Belize, v Paname či na Britských panenských ostrovoch. Hlavnou výhodou takýchto spoločností je, okrem zníženia daňových nákladov, anonymita a možnosť založenia takejto firmy jedným spoločníkom.
Onshore spoločnosti a ich výhody
Onshore firmy sú zakladané v krajinách so štandardným daňovým, ekonomickým a aj politickým systémom. Ich výhodou však je, že daňové podmienky sú tu oveľa výhodnejšie či benevolentnejšie ako na Slovensku. Okrem toho tu podnikatelia využívajú rôzne daňové úľavy či zľavy. Medzi obľúbené onshore krajiny patrí Cyprus, Luxembursko, ale aj také štáty ako Holandsko či Veľká Británia. Ak sa rozhodnete pre offshore či onshore firmu, odpadá vám napríklad aj povinnosť pracovnej zdravotnej služby a plynie vám z toho množstvo iných výhod.