Chystáte svadbu a tak trochu ste uviazli v kolotoči predsvadobných príprav? A obrúčky už vybrané máte?
Hoci panuje predstava, že ženy majú svoj svadobný prsteň vysnívaný dávno predtým, ako ich vôbec niekto požiada o ruku, nie vždy je také jednoduché túto predstavu aj zrealizovať.
Mnoho z nás totiž pri výbere obrúčiek zvažuje nielen cenu, ale aj to, či budú s kamienkom alebo radšej bez, tvar prsteňa či odtieň zlata.
Tak čo, viete, čo vlastne chcete?
Farba zlata
Stále obľúbenejšie sú obrúčky z bieleho zlata. Biele zlato má svoju svetlú farbu vďaka prímesiam, ktoré sa doň pridávajú. Najčastejšie je to striebro alebo paládium, v niektorých krajinách však aj nikel, a práve ten býva problematický. Mnoho ľudí totiž nikel zle znáša, obzvlášť alergici. Ak k nim patríte aj vy, bielemu zlatu sa pre istotu vyhnite.
Karáty
Ďalším dôležitým aspektom, ktorý zohráva pri obrúčkach svoju rolu, je počet karátov. Na výrobu obrúčok sa najčastejšie používa 14-karátové zlato (biele, žlté, červené, prípadne rôzne kombinácie týchto odtieňov). Pravdaže, na požiadanie sa vyrábajú aj obrúčky viackarátové, z 18-karátového zlata, toto zlato sa však omnoho častejšie využíva na výrobu iných zlatých šperkov (retiazky alebo náramky) z dôvodu, že obsahuje viac rýdzeho kovu, je teda mäkšie.
Dolaďte sa
Jednak vy, ako budúca nevesta, by ste mali doladiť obrúčku vhodnými zlatými náušnicami, no mnohé budúce nevesty trvajú aj na dopasovaní sa so ženíchom. Pritom pri obrúčkach vôbec neplatí, že ich musíte mať úplne rovnaké. Dnes je už celkom bežné, a dokonca veľmi trendy, ak má nevesta obrúčku z ružového a ženích zo žltého zlata, prípadne zvolia nejakú inú kombináciu. Avšak stále je to skôr výnimka potvrdzujúca pravidlo. Väčšina párov si totiž potrpí na tom, aby mali obrúčky z rovnakého kovu, respektíve v totožnom odtieni. Čo sa zvykne odlišovať častejšie, je tvar svadobných prstienkov, nevesty si volia užší a ženích širší typ prsteňa.
Obrúčka s kamienkom
Zirkón či radšej briliant? Ak máte jasno v tom, že vaša obrúčka musí byť s kameňom, no neviete, s akým, možno vás presvedčí ich cena. Tým najbadateľnejším rozdielom medzi týmito obľúbenými kameňmi je totiž práve to, koľko stoja.
Na prvý pohľad nie je medzi nimi žiadny viditeľný rozdiel. Zdanie ale klame. Prsteň so zirkónom, ktorý je tým lacnejším variantom, totiž po istej dobe nosenia zmatnie. Za to briliant, najtvrdší nerast, navždy zachová svoj lesk a tiež hodnotu. Cena takejto obrúčky sa síce navýši, avšak takýto prsteň ani po rokoch nestráca na kráse ani kvalite. Preto, keď kameň, tak poctivý.
Nestarnúce obrúčky
V prípade, že si nepotrpíte na módne výstrelky a v obrúčke vidíte predovšetkým symbol vašej lásky a manželského sľubu, stavte na istotu. Nič nepokazíte najmä tzv. klasickými obrúčkami-to sú lesklé zlaté prstene bez vzoru, široké približne 6-7mm v zaoblenom tvare, najčastejšie v žltom odtieni.
Nech sa už rozhodnete akokoľvek, veríme, že obrúčky budú skutočne hodnotnou pripomienkou vášho veľkého dňa a všetkého, čo si počas neho sľúbite.