V záhradníckom svete sa zima v skleníku môže stať príležitosťou na pestovanie niektorých odolných plodín. Namiesto toho, aby sme v zime kupovali zeleninu v obchode, môžeme využiť potenciál skleníka na pestovanie odolných druhov zeleniny, čím ušetríme a zároveň si doprajeme vitamíny priamo z vlastnej úrody.
Väčšina z nás iba zazimuje skleník a sústredí sa na údržba záhonov. Znovuobjavme však skleník v zime a preskúmajme možnosti pestovania, bez nutnosti vysokej energetickej spotreby na kúrenie. V dnešnej ekonomickej situácii je dôležité premýšľať o udržateľných riešeniach a minimalizovať náklady.
Nie je nutné skleník vykurovať, aby sme mohli pestovať zeleninu v zime. Existujú druhy zeleniny, ktoré sa s chladom vysporiadajú bez problémov. Ak nemáte k dispozícii skleník, môže poslúžiť aj parenisko, ktoré je cenovo výhodnejšie než skleník. Treba však pamätať na to, že v zime je v parenisku viac vetra, a preto je potrebné zabezpečiť ho dobre proti vetru.
Hrdinom je kel
Jedným z hrdinov zimného pestovania je kel. Niektoré jeho druhy dokonca prosperujú za chladu. Kučeravý kel, ružičkový kel alebo hlávkový kel sa dokážu vysporiadať aj s mrazom, umožňujúc nám ich pestovať v zime aj vonku.
Okrem toho sa dá v zimných mesiacoch skúsiť aj pestovanie listovej zeleniny, ako je rôzny šalát alebo špenát. Aj keď nie sú neodolateľne odolné voči príliš silným mrazom, vzhľadom na súčasné klimatické podmienky na väčšine územia Slovenska sú to možné alternatívy. V prípade výraznejších mrazov môžete chrániť zeleninu zakrytím bielou netkanou textíliou.
Aj v zime je potrebné myslieť na pravidelné polievanie záhonov v skleníku, avšak iba v obdobiach, keď nehrozí mráz.
Keď napadne sneh, nezabudnite ho odstrániť zo skleníka, aby rastliny dostali dostatok svetla. Tá istá opatrnosť platí aj pre zazimované skleníky, kde hmotnosť snehu môže spôsobiť poškodenie, najmä u skleníkov s polykarbonátovými oknami. V zimných mesiacoch sa tak môžeme stať úspešnými záhradkármi, aj keď teploty klesnú.