Určite ste už minimálne raz počuli výraz „superpotraviny“, ako označenie rastlín výnimočne bohatých na rôzne telu prospešné látky. Ale! Počuli ste už o moringe? Ak nie, je najvyšší čas to napraviť, pretože táto rastlinka dokáže hotové zázraky a je právom označená za „kráľovnú superpotravín“.
Jej listy obsahujú všetky základné aminokyseliny, viac železa než špenát, viac vápnika ako mlieko a jej semená dokážu zo znečistenej vody spraviť pitnú. Čo všetko ešte táto zázračná rastlina dokáže?
Moringa olejodarná je u nás pomerne neznámy pojem, čo je skutočne veľká škoda. Na celom svete je totiž známa už tisícky rokov a má neuveriteľne širokú škálu použitia. Táto nenápadná rastlina je pôvodne z Himalájí, no vďaka svojim schopnostiam dokáže prežiť vo veľmi vlhkých, ale aj vo veľmi suchých podmienkach. Teší sa rýchlemu rastu a poriadnej odolnosti aj vo vysokých nadmorských výškach, no a v súčasnosti je úspešne pestovaná od Ázie cez Afriku až po Karibik. Pravdaže, čoraz rýchlejšie sa rozširuje aj do ďalších kútov sveta.
Moringa prirodzene vyzerá ako strom, na ktorom dozrievajú struky dlhé 20 centimetrov a v každom z nich sa ukrýva až dvadsať semien. Pre potreby ľahšieho spracovávania sa však často zrezáva do podoby nižšieho kríku.
Čo z moringy robí superpotravinu?
Jednak je to fakt, že sa dá efektívne využiť každá časť tejto rastliny a to vždy niekoľkými spôsobmi, v druhom rade sú to vynikajúce zdravotné prínosy, ktoré pre ľudské telo má. Rastlina je bohatá na minerály, proteíny, vitamíny, aminokyseliny a fenoly. Pôsobí protizápalovo, antioxidačne, antiepilepticky a má priaznivý vplyv na liečbu vredov, nádorov, cukrovky, kŕčov a vysokého tlaku.
Listy moringy sa dajú konzumovať surové, sušené a následne pomleté na prášok. Zo surových listov sa pripravujú šaláty, tepelne upravené vo forme polievok, omáčok a prívarkov, podobne ako špenátové listy. Používajú sa tiež na prípravu výborného upokojujúceho čaju.
Vďaka tomuto širokému využitiu, veľmi krátkej dobe zretia a bohatej úrode sa v súčasnosti využívajú listy moringy vo väčšine programov na boj proti podvýžive v Afrike a Indii. Listy sú bohatým zdrojom minerálov, vitamínov, bielkovín, proteínov a sú skvelým zdrojom energie, ktorý nie je založený na cukre.
Z najvýznamnejších látok, ktoré sú v nich zastúpené, treba spomenúť najmä vysoký obsah vitamínu C, A a B6, magnézia, draslíka, železa a vápnika. Dokážu byť výborným pomocníkom pri mnohých zdravotných problémoch, a využívajú sa hlavne pri anémii a problémoch s vysokým a kolísavým krvným tlakom, cukrovke, problémoch s kĺbmi (artritída, reumatizmus, bolesti kĺbov), astme, nádorových ochoreniach, žalúdočných a tráviacich problémoch, poruchách štítnej žľazy, epilepsii, spánkových problémoch a rôznych infekciách. Čerstvé listy sa prikladajú na drobné rany, aby zastavili krvácanie a ranu vydezinfikovali, ich trenie na spánkoch dokáže zastaviť bolesti hlavy.
Okvetné lupienky nielen na okrasu
Kvety tohto stromu sú taktiež jedlé a pripravujú sa varením alebo sa z nich lisuje šťava. Tá sa často využíva pri problémoch s nedostatkom materského mlieka pri dojčení, alebo pri urologických problémoch.
Moringové struky sa dajú jesť nezrelé, kedy pripomínajú zelené fazuľky, a obdobne sa aj upravujú. Hlavne v Indii je táto forma úpravy nesmierne populárna a mladé struky často nájdete v rôznych verziách karí. Po dozretí sú semená obsiahnuté v strukoch bohaté na olej. Môžeme ich pražiť a konzumovať ako chuťovku alebo z nich lisovaním získať olej. Ten má vďaka svojmu zloženiu, podobnému ako olivový olej, a nulovému zápachu široké využitie.
Olej z moringy sa dá použiť priamo v gastronómii, ale aj na kozmetické účely, najčastejšie pri výrobe mydiel alebo telových prípravkov. Moringový olej sa nazýva „behen“ alebo „ben-oil“ a nevysychá. Zvyšky semien po zlisovaní sa ďalej využívajú ako hnojivo alebo ako krmivo pre zvieratá. Zo zdravotného hľadiska semená pôsobia protizápalovo a znižujú horúčku.
Bonus navyše
Semená majú ešte jednu úžasnú vlastnosť, ktorá je veľkým prínosom, obzvlášť v krajinách tretieho sveta. Keď nasypete prášok zo semien do znečistenej vody, dokáže na seba naviazať vodný zákal, ktorý sa vo forme vločiek usadí na dne nádoby. Tak sa dá jednoducho odfiltrovať a voda sa stane pitnou. Táto vlastnosť sa dá využiť aj v ľudskom organizme. Po konzumácii prášok v tele na seba naviaže škodlivé látky a telo následne prečistí.
Nič nevyjde nazmar
Korene moringy sú ako výzorom, tak aj chuťou veľmi podobné nášmu chrenu, z čoho vzniklo aj jej staršie pomenovanie „chrenový strom“. Práve vďaka tejto výbornej chuti rastlina zaujala prvých britských kolonizátorov, ktorí ju pre západný svet objavili v Indii a následne rozšírili do ostatných kolónií. V tradičnej medicíne sa korene využívajú pri poruchách zažívania, ale aj proti brušným parazitom a na tlmenie bolesti.
Kôra stromov poskytuje trvanlivé vlákno, z ktorého sa tkajú tradičné rohože a povrazy. Vetvy sa bežne využívajú ako krmivo pre domáce zvieratá.
Moringa sa v súčasnosti považuje za rastlinu s najvyšším podielom proteínov zo všetkých známych rastlín a v tomto ohľade predbieha dokonca aj sóju. To je vynikajúca správa pre všetkých vegetariánov, vegánov, seniorov a športovcov, ale aj pre deti a dojčiace ženy, pretože moringa obsahuje väčšinu proteínov bežne dostupných v mäse, vajciach, mliečnych produktoch alebo v doplnkoch výživy. Zároveň, na rozdiel od sóje, nespôsobuje alergické reakcie a nebola poznačená genetickým modifikovaním.
Tak čo? Zaradíte túto „superpotravinu“ do svojho jedálneho lístka? O jej zdravotných prínosoch sa tak isto presvedčíte na vlastnej koži. U nás je dostupná vo forme prášku alebo toboliek, ktoré sa užívajú ako výživový doplnok. Výnimočne zoženiete aj konzervované moringové struky alebo čaj.