Máte nad 50 rokov a začína vás trápiť rozmazané či zahmlené videnie? Mali by ste spozornieť, za problémami so zrakom sa totiž môže ukrývať sivý zákal, ktorý môže spôsobiť dokonca aj slepotu.
Sivý zákal, odborne nazývaný aj ako katarakta, je pomerne časté ochorenie oka, ktoré trápi aj na Slovensku tisíce ľudí. Sivý zákal má za následok zakalenie inak čírej očnej rohovky. Cez ňu totiž do oka prenikajú svetelné lúče, jej zahmlenie prenikaniu svetla zabraňuje, človek tak vidí rozmazane. Ešte dnes sa medzi ľuďmi šíri nepresný fakt, podľa ktorého by sa mal nechať sivý zákal „dozrieť“. Dnes to však už vôbec neplatí, lekári odporúčajú presný opak. V počiatočnom štádiu nemusí ochorenie spôsobovať nijaký problém, neskôr sa však začínajú objavovať viaceré typické príznaky. Ak sa sivý zákal nepodarí diagnostikovať včas, ochorenie môže vyústiť až do úplnej slepoty. Ako ho teda čo najskôr rozpoznať?
Aké sú príznaky šedého zákalu?
Najčastejšie sa sivý zákal prejavuje zahmlenou a zakalenou rohovkou. Človek nepociťuje žiadnu bolesť ani nepríjemné pocity. Začínajú sa však prejavovať prvé ťažkosti so zrakom, typická je strata zrakovej ostrosti, zastrené či dvojité videnie. Okrem toho sa môžu oči stať citlivými na svetlo, objavuje sa tiež skreslenosť vo farbách a ich intenzite. Prejavom sivého zákalu zvykne byť aj zhoršujúca sa krátkozrakosť či ťažkosti so šoférovaním v šere. Progres ochorenia je individuálny u každého človeka, niekedy sú to roky, v iných prípadoch iba mesiace. V prípade, že sa ochorenie nelieči, posledným štádiom je úplná slepota. Obrovský význam majú preto pravidelné prehliadky u očného špecialistu, ktorý dokáže počas vyšetrenia rýchlo odhaliť toto zradné ochorenie.
Príčina vzniku sivého zákalu neodhalená
Príčina rozšíreného očného ochorenia nie je do dnešného dňa úplne odhalená, odborníci však upozorňujú na viaceré rizikové faktory. Tým najväčším je samotný vek, sivý zákal sa oveľa častejšie objavuje u osôb nad 50 rokov, ako u mladších ľudí. Vznik ochorenia negatívne podmieňujú aj vyššie dioptrické chyby, ako aj viaceré ochorenia (cukrovka) či časté zápaly alebo ťažké úrazy očí. Sivý zákal spôsobuje aj dlhodobé užívanie niektorých liekov, napríklad kortikoidov. Faktorom, ktorý môže čiastočne stáť za ochorením, je genetická predispozícia, ale aj pohlavie. Objavuje sa totiž viac u žien ako u mužov.
Dá sa sivý zákal úspešne liečiť?
Asi vás teraz nepotešíme, no toto degeneratívne ochorenie sa nedá odstrániť dioptriami a, žiaľ, ani nijakými kvapkami, masťami či liekmi. Jedinou možnosťou je operácia sivého zákalu. V minulosti išlo o náročný zákrok, pri ktorom sa do oka pacienta vykonal hlboký rez s dĺžkou pobytu v nemocnici sedem až desať dní. Našťastie, moderné medicínske technológie pokročili odvtedy míľovými krokmi, zákrok dnes už netrvá dlhšie ako 20 minút, pričom pacient odchádza z ambulancie ešte v ten deň. Pomoc rodinných príslušníkov ani niekoľkodňová hospitalizácia tak už nie je potrebná. Operácia je bezbolestná, bezpečná, účinná a jej výsledok je trvalý.
Čo sa deje počas operácie?
Zákrok, ktorý sa vykonáva pod lokálnou anestéziou, spočíva v narezaní šošovky a odstránení zakalenej časti. Tá sa potom nahradí novou vnútroočnou šošovkou, ktorá dokáže pacientovi vrátiť ostré a bezproblémové videnie. Umelé šošovky sú vyrobené z najkvalitnejšieho materiálu, implantát by mal pacientovi poslúžiť až do konca života. Tak ako pri iných očných zákrokoch, ani pri operácii sivého zákalu sa obe oči neoperujú v jeden deň. Časové rozpätie medzi zákrokmi je zvyčajne niekoľko dní. Ak sa vám nepáči predstava klasickej očnej chirurgie, keď do oka reže skalpel chirurg, vyskúšať môžete aj najmodernejší spôsob výkonu operácie, a to pomocou lasera.
Laser je pri zákroku presnejší
Podstata zákroku vykonaného laserom spočíva v tom, že ruky chirurga z veľkej časti nahradí špeciálny femtosekundový laser. Ten zabezpečuje, že operácia je pre pacienta maximálne bezpečná a šetrná. Laser dokáže rýchlo rozlámať zakalenú šošovku na stovky malých častí, ktoré stačí potom z oka vysať bez ich drvenia. Po operácii je potrebné niekoľko týždňov kvapkať do oka špeciálne kvapky a dodržiavať niekoľko nariadení. Lekári napríklad neodporúčajú pacientom dvíhať ťažké predmety či nadmerne sa predkláňať. Vyhýbať by ste sa mali aj bazénom či saunám.
Dajte si pozor na zmluvy s poisťovňou
Operácia sivého zákalu nie je najlacnejšou záležitosťou, no keďže ide o vaše zdravie, pri výbere očnej kliniky by nemala rozhodovať najnižšia cena či ponúkaná zľava. Okrem kvality služieb a samotných implantátov by ste preto mali vyhľadať takú kliniku, ktorá je zmluvným partnerom aj s tou vašou zdravotnou poisťovňou.