Skoré vstávanie. Trend, ktorý môže pomôcť k maximalizácii výkonu?

Slovenské príslovie hovorí: Ranné vtáča ďalej doskáče. V podstate ide o to, že keď ráno vstanete skôr, podarí sa vám v daný deň byť produktívnejší, stihnúť toho viac, naplniť svoje denné ciele a byť so sebou spokojný. Áno, na tom niečo je, ale, ako všetci dobre vieme, nie je jednoduché každý deň vstávať skoro, ešte keď je napríklad vonku zima alebo tma. Poďme sa pozrieť na pozitívne aj negatívne stránky tohto trendu.

V globále platí, že vstávať skoro je pozitívne. Je dôležité nastaviť si režim, ktorý bude fungovať. Ide o to, že ak pôjdete spať po polnoci, tak sa vám nepodarí plnohodnotne spať tak, aby ste mohli vstať ráno o piatej, o šiestej či dokonca o siedmej. Krátkodobo sa tak fungovať dá, ale vedecké štúdie potvrdzujú, že aby človek v budúcnosti nedoplatil na svoj krátky spánok, mal by denne spať aspoň 6-7 hodín. Poviete si, že ste mali dni, kedy ste spali 4-5 hodín a dokázali ste v pohode fungovať. Áno, ale len krátkodobo. Keď si zoberiete, následne o pár dní prišiel deň, kedy si to vybralo svoju deň a vy ste spali dvakrát toľko ako zvyknete.

Takže, základnou premisou je, dopriať asi aspoň 6-7 hodín spánku. Pritom, ak ich načasujete tak, že vstane ráno o šiestej alebo siedmej, postupne si vybudujete návyk, z ktorého môžete ťažiť. Je dokázané, že vybudovanie návyku na nový jav trvá 66 dní, čo je niečo málo cez dva mesiace. To sa dá.  Možno sa pýtate, koľko vlastne potrebujete spať. Ak ste toho cez deň veľa stíhať, je to cesta, pretože psychologóvia tvrdia, že človek je produktívnejší počas samotného dňa než v noci. Avšak, treba si uvedomiť, že každý sme iný a existujú ľudia, ktorým sa hovorí takzvané nočné sovy. Skrátka ide o ľudí, ktorí radi pracujú v noci, respektíve sa učia do školy alebo píšu práce. Ich režim je následne posunutý.

To neovplyvníte, buď sa vám lepšie pracuje cez deň alebo v noci. Globálne ale platí, že skoré ranné vstávanie je nielen prospešné pre vaše telo, ale aj pre dušu. Príklady môžeme nájsť aj vo svete filmov, seriálov, hudby či športu. Môžeme si zobrať napríklad kapitána futbalistov Chelsea, španielskeho obrancu Cesara Azpilicuetu. Azpi ako tohto hráča prezývajú, je známy tým, že funguje profesionálne prakticky non stop. Vstáva skoro, ide na tréning, na ňom ide naplno, potom regenerácia a ostatné povinnosti, následne pred polnocou v posteli. A nie je jediný, tréner CFC Thomas Tuchel vyžaduje od svojich hráčov určitú úroveň návykov, ktoré maximalizujú ich výkony. Ukazuje sa, že to funguje. V službách, ktoré tvoria ponuky pre futbal, patria The Blues pravidelne medzi favoritov. V Premier League sa kurzy na ich zápasy pohybujú na úrovni 1,5-1,8, pričom aj v Lige majstrov patria medzi najkvalitnejšie mužstvá s kurzami na úrovni 2,0 až 2,5. Aj keď sa to možno nezdá, prispievajú k tomu aj návyky rôznych hráčov.

Keď totiž potiahnete neskoro do noci, je náročné ráno vstať a vaše telo to nechce, i keď vaše vnútro by to možno aj chcelo. Jednoducho, ako píšeme vyššie, šesť až sedem hodín spánku je kľúčových, pričom je ideálne, aby ste z postele išli ráno o šiestej alebo o siedmej. Môže to pre vás byť veľká výzva, ale o čom to by bolo, keby sme z času na čas nevyzvali samých seba?

Skoré vstávanie.spánok