Dnes sú možno jedným z najrozšírenejších módnych doplnkov vôbec – slnečné okuliare. Nejedna dáma, ale aj muž, vďaka nim skvele v uliciach oživí svoj outfit. Môžete ich vidieť v neprebernom množstve variantov, od klasických až po nové, priamo futuristické vzory. Málokto však vie, ako sa o tento obľúbený módny doplnok starať. Verte, že kvalitné okuliare si vašu starostlivosť naozaj zaslúžia a navyše tým môžete výrazne predĺžiť ich životnosť. K najčastejšiemu poškodenie slnečných okuliarov totiž dochádza vplyvom nesprávneho zaobchádzania a mnohokrát ide o zbytočnosti, ktorým možno zabrániť dodržaním niekoľkých veľmi jednoduchých pravidiel.
Správne púzdro na okuliare
Vôbec najzákladnejšou vecou pre úschovu okuliarov je puzdro. Pre niekoho samozrejmosť, ale pre iného vec, ktorej neprisudzuje príliš veľkú váhu. Pokiaľ si zaobstaráte kvalitné slnečné okuliare, pravdepodobne puzdro dostanete priamo od výrobcu. Ak nie, možno by ste mali nákup ešte raz zvážiť a prípadne sa porozhliadnuť inde. Puzdro využijete jednak v ročnom období, kedy slnečné okuliare nenosíte, ale hlavne, keď ich chcete pohotovo odložiť. Ak ich ledabolo vložíte do vrecka, môže veľmi jednoducho dôjsť k deformácii a je veľká pravdepodobnosť, že si poškriabete skla.
Ako správne čistiť slnečné okuliare
Pokiaľ ide o čistenie slnečných okuliarov, je potrebné dbať hlavne na to, aby ste použili šetrnú handričku, najlepšie z mikrovlákna, prípadne môžete použiť aj bavlnu. Nikdy však nepoužívajte obyčajnú papierovú vreckovku, ktorá je príliš drsná, rovnako tak neutierajte skla o košeľu a iné časti oblečenia. Pri väčšom znečistení okuliare zásadne nečistite nasucho, minimálne použite čistú vodu. Najvhodnejšou voľbou sú prípravky na to určené, niektoré prinášajú okrem iného ďalšie výhody ako napríklad polarizačný filter. Špeciálne prípravky použite vždy, keď sú sklá upravené antireflexnou vrstvou, aby nedošlo k jej poškodeniu. Rám a stráničky môžete vyčistiť obyčajnou vodou, dávajte si však pozor na pánty, do ktorých by sa voda nemala zbytočne dostať. Okuliare vám tiež vyčistia v optike ultrazvukom, čo je bezpochyby najšetrnejšia metóda.
Málokto si uvedomuje ako zásadné je manipulovať so slnečnými okuliarmi oboma rukami. Ak dávate dole alebo nasadzujete si okuliare jednou rukou, dochádza k nerovnomernému zaťaženiu a následkom môže byť ich pokrivenie. Navyše nasadením pomocou oboch rúk docielite rovnomerné umietnenie okuliarov na tvári a vyvarujete sa tak prípadným otlakom, najmä na nose – nosenie bude určite pohodlnejšie. Ak nebudete dbať o tieto dobre mienené rady, môže v krajnom prípade dôjsť až k zlomeniu okuliarov alebo vylomeniu bočnice z pántu a k iným deformáciám. Keď sa vám taká nepríjemnosť stane, navštívte radšej optiku. Rozhodne nelepte drahé okuliare vlastnoručne, napríklad za pomoci sekundového lepidla.
Pokiaľ sa rozhodnete okuliare odložiť, dbajte na to, aby ste ich položili pohodlne na nožičky. Pre istotu je dobré vyhnúť sa príliš drsným povrchom, ktoré môžu ľahko poškodiť povrchovú úpravu. V žiadnom prípade ich nepokladajte sklami dole, zabránite tak zbytočnému poškriabaniu skiel a to aj na zdanlivo hladkom povrchu, kde sa tiež nachádzajú väčšie či menšie nečistoty.
Častým a pre okuliare veľmi nebezpečným nešvárom je kladenie slnečných okuliarov na palubnú dosku automobilu. Pod priamym slnkom tu môže teplota dosahovať až 60 °C, veľakrát aj viac. Dochádza tak ľahko k poškodeniu povrchovej úpravy, popraskaniu antireflexnej vrstvy a nehovoriac o tom, že pokiaľ si nasadzujete takto rozpálené plastové okuliare, dôjde celkom iste k ich rýchlemu pokriveniu. Rovnaké je to s mrazom, kedy sa materiál stáva ďaleko krehkejším a náchylnejším k deformáciám. Je dobré sa vyhýbať extrémnym teplotám, či už vysokým či nízkym a rovnako tak ich výrazným výkyvom.
Skrátka zaobchádzajte so slnečnými okuliarmi opatrne, pretože mnohokrát sú k poškodeniu náchylnejšie, než tie klasické, najmä kvôli použitým materiálom.